MOGLI BI DA BUDU NA METI?
Džihadisti spalili božićnu jelku uoči Badnjeg dana, besni hrišćani izašli na ulice: Jezive scene iz Damaska (VIDEO)
Spaljivanje jelke je dovelo do protesta hrišćana u Damasku
Kako vreme prolazi, strahovi za opstanak hrišćana u Siriji su sve veći. Sinoć je spaljena božićna jelka u Hami što je zastrašujući znak da bi hrišćani mogli da budu na meti džihadista posle svrgavanja Bašara al- Asada.
Spaljivanje jelke je dovelo do protesta hrišćana u Damasku.
Navodno je džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam, brzo reagovala posle objavljivanja šokantnih snimaka, pri čemu je njihov verski lider rekao stanovnicima da oni koji su zapalili jelku "nisu Sirijci" i tom prilikom je obećao "da će biti kažnjeni."
- Postavićemo novu jelku koja će sijati do sutra ujutru - rekao je on, a lokalni mediji javljaju da je "posao završen kako je obećano."
Sveštenik iz grada Sukajlabija sa većinskim hrišćanskim stanovništvom takođe je rekao da su među krivcima osam nesirijskih državljana koji su odlučili da zapale jelku.
Stotine demonstranata izašlo je tokom noći na ulice u hrišćanskim oblastima Damaska u znak protesta zbog paljenja jelke nekoliko sati pre ponoći, uoči Badnjeg dana.
- Tražimo prava hrišćana - uzvikivali su demonstranti dok su marširali sirijskom prestonicom ka sedištu Pravoslavne patrijaršije, dok su mnogi organizovali skup u gradskoj Marijamitskoj katedrali.
Protesti su usledili posle nedelje od kada je oružana koalicija svrgnula Bašara al-Asada posle 24 godine, koji je gvozdenom pesnicom vladao zemljom sa većinskim sunitskim stanovništvom, a njegovo smenjivanje je donelo novi period neizvesnosti za mnoge Sirijce.
Asad, pripadnik alavitske manjine, javno je promovisao sekularizam i štitio manjine.
Uprkos likovanju zbog njegovog svrgavanja, još uvek postoji široko rasprostranjena zabrinutost među hrišćanskim i drugim manjinskim grupama o tome šta će nova administracija predvođena HTS-om značiti po pitanju njihovih sloboda.
Prošle nedelje, neidentifikovani naoružani muškarci otvorili su vatru na pravoslavnu crkvu u Hami.
U incidentu niko nije povređen, a lokalni episkop je rekao da su vlasti brzo reagovale, obezbeđujući mesto događaja, uhapsivši odgovorne.
U još jednom incidentu nekoliko dana posle svrgavanja Asada, groblje u hrišćanskom gradu Mareh, u blizini Hame, je vandalizovano.
- Ako nam ne bude dozvoljeno da ispovedamo svoju hrišćansku veru u našoj zemlji, kao nekada, onda nam više nije mesto ovde - rekao je demonstrant koji je izašao sinoć na ulice Damaska da protestuje, tvrdeći da su hrišćani ugroženi.
Prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava (SOHR), borci koji su zapalili jelku bili su stranci iz islamističke grupe Ansar al-Tavhid, koja je povezana sa Al-Kaidom.
Pokret HTS, čiji koreni sežu od Al-Kaide i koji je podržan od Turske, obećao je da će zaštititi manjine, ali se po svemu sudeći to se ne dešava u potpunosti.
Vođa grupe Ahmed al-Šara, poznatiji po svom ratnom imenu Abu Mohamed al-Džolani, više puta je izjavio da će raditi na raspuštanju svih frakcija i stavljanju istih pod komandu Ministarstva odbrane, tj. formiraja novih oružanih snaga Sirije.
Međutim, postoji bojazan da HTS neće moći da stavi pod kontrolu sve oružane grupe i da bi moglo doći do osvetničkih napada na hrišćanske zajednice, jer ih džihadisti krive za davanje podrške Bašaru al-Asadu tokom 13-godišnjeg rata u Siriji.
HTS radi na tome da se distancira od svoje džihadističke prošlosti.
Još uvek je na listi terorističkih organizacija u SAD, UN, Velikoj Britaniji, EU, Rusiji i Kini, dok Šara tvrdi da bi je sada trebalo skinuti sa liste i insistira da to "nije teroristička grupa i da ne ugrožava civile".
Šara je negirao da je želeo da Siriju pretvori u sopstvenu verziju Avganistana, rekavši da su dve zemlje veoma različite, pri čemu je Avganistan "plemensko društvo" i "da se ne može porediti sa multietničkom Sirijom."
On je rekao da "veruje u obrazovanje žena" i osvrnuo se na severozapadnu provinciju Idlib, koju su pobunjenici i džihadisti držali od 2011. godine, gde imaju "univerzitete više od osam godina".
- Mislim da je procenat žena na univerzitetima veći od 60 odsto - rekao je Al-Šara.
On nije želeo da komentariše da li će u zemlji biti dozvoljeno konzumiranje alkohola.
- Postoje mnoge stvari o kojima jednostavno nemam pravo da pričam jer su to pravna pitanja, postojaće sirijski komitet pravnih stručnjaka koji će napisati ustav. Oni će odlučiti. I svaki vladar ili predsednik moraće da poštuje zakon - rekao je Al-Šara.
On je takođe dodao da želi da spoji različite verske grupe i da "ne igra na sektaške podele".
- Sirijsko stanovništvo živi zajedno hiljadama godina. Vodićemo dijalog i pobrinuti se da svi budu zastupljeni. Stari režim je uvek igrao na sektaške podele, ali mi nećemo. Mislim da revolucija pripada svima - rekao je Al-Šara.
HTS je Siriju stavio pod svoju kontrolu, ako izuzmemo oblasti istočno od Eufrata koju kontrolišu Kurdi i Golansku visoravan koju kontroliše Izrael.
Ova grupa je uspostavila tranzicionu vladu, ali nam ostaje da vidimo da li će hrišćani i druge verske manjine u ovoj zemlji živeti slobodno u danima i mesecima pred nama i šta će se dešavati posebno uoči proslava Božića i Nove godine.
Bonus video:
(Espreso/ Kurir/ Vladan Milosavljević/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!